Workers - Filmhuis Het Domein

28 dec 2013, 14:47Evenementen
jp2mrtdg9olnv39463nzls4qw 0112 workers 2
Slow cinema vol zwarte humor en een wonderlijk plot - Na een heel leven van hard werken verheugen Rafael en Lidia zich op hun oude dag. Rafael krijgt echter te horen dat hij als illegaal geen recht heeft op pensioen en door moet blijven werken.
Lidia komt er achter dat haar werkgeefster, voor wie ze dertig jaar hard gewerkt heeft, haar hele nalatenschap nalaat aan een hond. Ieder op hun eigen manier gaan ze de strijd aan: Rafael tegen de fabriek en Lidia tegen een hond...
Uitgebreide beschrijving
Rafael is een analfabete immigrant uit El Salvador. Een zwijgzame, ietwat zonderlinge man die als schoonmaker werkt bij een Philips-vestiging in Tijuana, Mexico. Hij doet zijn werk met veel toewijding en is erg trots op het bedrijf waar hij werkt. Zo verstopt hij in winkels andere merken achter de Philips-lampen en vertelt aan klanten dat Philips het beste merk is. Na dertig jaar trouwe dienst verheugt hij zich op zijn laatste werkdag, hij koopt er zelfs nieuwe schoenen voor. Dan krijgt hij te horen dat hij als illegaal in de boeken staat en geen recht heeft op pensioen. Hij moet dus gewoon door blijven werken.
Lidia werkt als huishoudster voor een welgestelde Mexicaanse dame. Haar belangrijkste taak is het verzorgen van het lievelingetje van haar bazin, de greyhound Princess, die iedere dag een portie filet mignon krijgt voorgeschoteld uit een gouden voerbak en op een zijden kussen slaapt. Als de excentrieke dame haar einde voelt naderen belooft ze de erfenis aan haar toegewijde personeelsleden. Na haar overlijden komt Lidia er achter dat de hele erfenis aan Princess is nagelaten en de hond hun nieuwe bazin is. Pas als de hond een natuurlijke dood is gestorven mogen zij en haar collega's het geld verdelen.
Zowel Rafael als Lidia voelen zich vernederd en zinnen op wraak.
Deze debuutfilm van regisseur José Luis Valle is een betoverend mooi voorbeeld van slow cinema. In een traag tempo word je mee genomen in het troosteloze leven van de hoofdpersonen. Geen snelle actie, geen scherpe dialogen, juist de kleine details onthullen de bedoelingen van de filmmaker. Met vaak minutenlange shots en prachtige beeldcomposities neemt regisseur Valle je mee in zijn verhaal van de uitgebuite arbeiders die een troosteloos bestaan leiden. Dit in schril contrast tot de exorbitant rijken die hun zwembaden met champagne gevuld hebben en dieren uit gouden voederbakken laten drinken.
Hoewel er in Workers diverse zware thema's worden aangesneden zoals klassenverschil, georganiseerde misdaad en immigratie, wordt de film nergens bedrukkend. Regisseur Valle: "Ironie was voor mij de enige manier om de zware thema's uit de film te behandelen." Niet voor niks is Lidia ondergeschikt gemaakt aan een hond.
Het resultaat is een zwarte tragikomedie waarin je wordt meegenomen in het leven van een welwillende doorsnee werknemer en een aanvankelijk positief ingestelde huishoudster die beiden slachtoffer worden van het maatschappelijke systeem in Tijuana. De sfeerbeelden vertellen meer dan de gesproken tekst, wat inhoudt dat er van de kijker meer wordt gevraagd dan het aanschouwen van een doorsnee film. Het thema is boeiend, de personages worden warm uitgedragen en de beelden kluisteren je aan het doek.
Workers is bekroond met verschillende internationale prijzen.
Tekst: Mirjam Leers

Zo 12 en di 21 jan - 20:00 uur
Workers
Regie: José Luis Valle
MEX/D 2013 - 120 minuten
Met: Jesus Padilla, Susana Salazar, Barbara Perrin Rivemar
Entree: 7 euro (normaal), 5 euro voor leden, geldige studentenpas, CKV-pas.
Filmhuis Het Domein, Kapittelstraat 6, 6131 ER Sittard
loading

Loading articles...

Loading