Door Marcel Boreas - Elk weekeinde vat deze site de meest opvallende zaken van de afgelopen week uit de grensstreek samen, en focust daarbij vooral op de binding met onze regio.
Nu er alweer een poosje nauwelijks regen gevallen is, ontstaan er ook weer meer buitenbranden, zoals vorige week zaterdag in de buurt van Wassenberg. Onbekenden hadden er vuurtje gestookt. *** In Nettetal zijn vier personen aangehouden die verdacht worden van twintig natuurbranden. Twee personen zitten in voorarrest. Saillant detail, drie van de vier zijn lid van de vrijwillige brandweer.
In de Belgische provincies Limburg en Antwerpen is ondertussen “code rood” afgekondigd. Code rood is de hoogste alarmfase. De autoriteiten ontraden om de bossen te bezoeken. *** En de droogte heeft nog andere vervelende gevolgen. Amfibieën hebben het lastig in Belgisch Limburg. Voor de belangrijke soorten is het een probleem plassen en poelen te vinden om zich voort te planten.
Het milieuschandaal rond vervuilde grond in Tudderen en mogelijk ook in Wassenberg neemt toe. Vanwege de grondwaterstroming wordt daarom zowel aan Duitse als Nederlandse zijde het water van de Rode Beek extra gecontroleerd. Tot dusver zijn geen abnormale waardes aangetroffen. Volgens de Duitse justitie staan de dumpingen mogelijk in relatie tot de georganiseerde misdaad.
Vijf Duitse dorpen blijven gespaard van de bruinkoolwinning. De bewoners waren al deels verhuisd naar nieuwe dorpen, die de namen kregen van de oude dorpen. Hierdoor bestaan er nu echter plaatsen met dubbele namen als "Keyenberg". Maar na heel wat politiek gedoe is er een oplossing. Elk dorp krijgt het achtervoegsel "-alt", dan wel "-neu". Toch is ook nu niet iedereen tevreden.
De Duitse politie zoekt getuigen van een overval op een speelhal in Gangelt vorige week. Een medewerker werd daarbij met pepperspray bespoten. De dader ging er met een geldbedrag vandoor. *** Een 60-jarige vrouw uit Selfkant die via Ebay een huishoudelijke kracht had gevonden, is bestolen. Nadat de hulp klaar was met poetsen bleken zowel juwelen als enkele handtassen verdwenen.
Net als eerder in Lanaken merken ze ook in Dilsen-Stokkem een forse daling tot ruim 80% van het aantal snelheidsovertredingen. Dit na invoering van enkele trajectcontroles in de gemeente. *** In Maaseik zagen mensen een soort spinnenwebben in de bomen. Zijn het soms processierupsen? Nee, het gaat om het web van spinselmotten, een soort nachtvlinder, en die is totaal ongevaarlijk.
Het oudste evangelieboek van de Benelux bevindt zich van oudsher in Maaseik. De zogenaamde Codex Eyckensis ligt echter al negen jaar in Leuven. De reden is dat de klimaatbeheersing er beter is. Dit in afwachting van betere bewaarcondities in Maaseik, want die zijn in de lokale Catharinakerk niet optimaal. Inmiddels is er een studie gemaakt wat nodig is om die condities te verbeteren.
Veel belangstelling was er zondag voor de open dag van het gerestaureerde Capucijnenklooster in Maaseik (foto). Vanaf het najaar, als alles helemaal af is, zal het worden gerund door een zorgkoepel voor mensen met een mentale beperking. Organisaties kunnen er dan ruimtes huren voor hun activiteiten. Ook pelgrims, bijvoorbeeld naar Santiago de Compostella kunnen er overnachten.
In juni beginnen de werkzaamheden aan Reflection, het Maasmechelse luik van Kunst aan de Maas. Het wordt een geluidskunstwerk dat een eerbetoon brengt aan het vroegere veerpontje bij Urmond. *** Zondag 18 mei is Internationale Museumdag. Aan Duitse zijde zijn dan heel wat musea gratis te bezoeken. Ook in Kreis Heinsberg doen naar jaarlijkse traditie de nodige musea mee.
Een 81-jarige vrouw uit Maasmechelen zoekt een nieuw onderkomen voor haar 250 poppen. "Mijn leeftijd dwingt me om kleiner te gaan wonen, en uit te kijken naar een kleiner appartement. En daar is geen plaats voor al die poppen”, vertelt ze in de krant. Die zijn vele tienduizenden euro's waard, maar de vrouw wil ze voor een prikje wegdoen. Het belangrijkste is dat ze samenblijven."