Eerstejaarsstudenten halen taalvaardigheid basisschoolniveau niet

30 apr 2014, 16:40Nieuws
pkar4rpvl72wx0s9me87ord8d studerenstudentscholierexamenhqanp
Het was al bekend dat studenten beschamend slecht scoren op taalvaardigheid. Uit promotieonderzoek van Anouk van Eerden van de Hanzehogeschool en Mik van Es van de Rijksuniversiteit Groningen blijkt zelfs dat eerstejaarsstudenten het basisschoolniveau niet halen.
Een hbo-student maakt gemiddeld 81 fouten per geschreven A4. Studenten aan de universiteit maken gemiddeld 40 fouten per A4. "Verbijsterend", noemt Van Eerden de resultaten van haar onderzoek. Zeker omdat de studenten die meededen aan het onderzoek een taalgerelateerde studie volgden.
Rare zinnen
Er werd verondersteld dat studenten vooral dt-fouten maakten. Uit het onderzoek van Van Eerden en Van Es blijkt dat maar twee procent van de fouten een dt-fout is. Zestig procent van het aantal fouten betreft namelijk het gebruik van de verkeerde woordkeus, onjuiste interpunctie en rare zinsconstructies.
De meest voorkomende fouten zijn het gebruik van verkeerde of overbodige woorden. Van Eerden noemt een voorbeeld waarin deze fouten zichtbaar zijn. "Frisdranken waar de suikergehalte bijna met de helft gehalveerd wordt". Haal jij de fouten eruit? Van Eerden vindt de fouten op zich niet zo belangrijk, behalve als die de tekst onbegrijpelijk maken. "Ik wil dat studenten heldere teksten kunnen schrijven."
Er is hoop!
Gelukkig is er hoop voor alle studenten die na dertien jaar onderwijs nog steeds niet kunnen schrijven. De onderzoekers hebben het onlineprogramma TAVAN (Taalvaardigheid Nieuw) ontwikkeld. Studenten herschrijven in dit programma foutieve teksten. Na enkele uren oefening maken ze al twintig procent minder fouten.
loading

Loading articles...

Loading