Gemeente bekijkt parkeerscenario's

01 jun 2015, 8:28 Nieuws
zaterdag 21 12 parkeergarage
Sittard-Geleen.nieuws.nl

Onderzoeksbureau Empaction heeft in opdracht van de gemeente een onderzoek uitgevoerd inzake een integrale aanpak voor het parkeren in Geleen en Sittard.

Sittard-Geleen heeft over 2014 een exploitatietekort op de parkeerexploitatie van 1 miljoen euro, zo blijkt uit het jaarverslag van de gemeente. Bij ongewijzigd beleid wordt voor 2015 een tekort van 1,8 miljoen euro verwacht.

Daarbij komt nog eens de in het coalitieakkoord geformuleerde taakstelling van een extra besparing van 1 miljoen euro op parkeren. Deze laatste is gekoppeld aan afwaardering van het vastgoed (parkeergarages) en verzelfstandiging van parkeerbeheer.

Omdat lagere tarieven funest zijn voor een kostendekkende exploitatie van de gemeente en hogere parkeertarieven bepaald niet bijdragen aan een langer verblijf en/of een hogere terugkeerfrequentie moet volgens Empaction tariefsdifferentiatie worden doorgevoerd: deels hogere en deels lagere tarieven. Op basis van de huidige bezoekersaantallen zou - zonder tariefsdifferentiatie - in Geleen 1,40 euro per uur en in Sittard 1,60 euro per uur moeten worden betaald.

Door straatparkeren duurder te maken kan de bezetting van de parkeergarages worden vergroot en het aantal op straat geparkeerde auto's worden verminderd. Er zijn diverse parkeerscenario's onderzocht.

In Sittard zou straatparkeren 1,30 euro per uur moeten gaan kosten en parkeren in een parkeergarage 1,50 euro per uur, waarbij het tweede uur gratis is. Een ander scenario zou kunnen zijn om de binnenstadondernemers verantwoordelijk te maken voor de omzet van de parkeergarages, waarbij hun risico beperkt is. Een dergelijk scenario vraagt meer onderzoek.

In Geleen zou eveneens een straattarief van 1,30 euro moeten gelden en zouden de eerste twee uur parkeren in de parkeergarage op alle dagen behalve zaterdag de eerste twee uur gratis kunnen zijn, mits de ondernemers in Geleen bereid zijn om ter compensatie van de inkomstenderving een vergoeding betalen aan de gemeente. Een alternatief zou kunnen zijn om voor parkeren in de parkeergarage het eerste uur 1 euro te vragen en het tweede uur gratis te laten zijn.

Verder zou de gemeente volgens Empaction versneld over moeten gaan tot invoering van belparkeren in de hele gemeente en moet er zo snel mogelijk worden gestopt met de pilot tariefsverlaging, omdat die niet heeft geleid tot meer bezoekersuren.

Volgens Empaction is er behalve tariefsdifferentiatie meer nodig om bezoekers naar de centra te trekken en te binden. De samenwerking met de ondernemers in beide centra moet geïntensiveerd worden. Samen met de ondernemers zal nagedacht moeten worden om vaste klanten beter te binden, bijvoorbeeld met loyaliteitsprogramma’s. Parkeren kan daarbij een uitstekend hulpmiddel zijn.