
In schutterijminnend Nederlands en Belgisch Limburg wordt met spanning uitgekeken naar zaterdag 8 juli: wie wint d’n Um?
Dertig schutterijen treden zaterdag in alle vroegte aan voor het kavelen en maken dan onderling uit welke schutterij met de eer gaat strijken en dus komend jaar het grootste schuttersfeest van de beide Limburgen mag organiseren. Vijf van de schutterijen die aan het kavelen meedoen zijn afkomstig uit de gemeente Sittard-Geleen, waaronder de nummer twee van het OLS2022. Vorig jaar kaapte het zestal van de Bornse schutterij Sint Martinus de overwinning weg voor de neus van buurman Sint Willibrordus uit Obbicht, die zich dit jaar uiteraard hoopt te revancheren.
En als je dan als winnaar het OLS mag organiseren en je hebt als schutterij een interessante geschiedenis, dan ligt het min of meer voor de hand dat daar een boekwerk over wordt samengesteld. Van die taak heeft cultureel antropoloog Bèr Deuss zich inmiddels met succes gekweten. Als broer van Rob Deuss, bestuurslid van de winnende schutterij en lid van het winnende zestal én als iemand die grote interesse heeft voor de Bornse gemeenschap kun en wil je een dergelijke opdracht natuurlijk niet laten schieten!
Het in een beperkte oplage verschenen rijk geïllustreerde boek schetst een beeld van de historie van schutterij Sint Martinus, het dorp Born en de onderlinge verbinding en ontwikkeling van die twee. Ofschoon toegesneden op de schutterij van Born is het boek voor iedereen die betrokken is bij of interesse heeft in het schutterswezen het aanschaffen waard. Uiteraard komt het winnen van d’n Um in 2022 ook in het boek aan bod.
Het in fullcolour uitgevoerde boek (21x21,1 cm) telt 128 pagina’s in een gelamineerd omslag en wordt uitgegeven door Uitgeverij Leon van Dorp. Het boek is voor 25 euro te koop bij schutterij Sint Martinus in Born en bij boekhandel Krings in Sittard. Het boek is ook online te koop via diverse webwinkels en natuurlijk via de uitgeverij .






