
Op donderdag 14 juni 2018 om 19:30 uur organiseert LGOG Kring De Westelijke Mijnstreek een lezing in Oos Zittesj Hoes.
Spreker tijdens deze laatste lezing voor de vakantieperiode is Ernst Homburg. Zijn lezing handelt over de industriële ontwikkeling van de Westelijke Mijnstreek in de tweede helft van de vorige eeuw.
Op 31 december 1956 werd bij Koninklijk Besluit het Streekplan De Westelijke Mijnstreek vastgesteld. Dit plan had betrekking op de gemeenten Beek, Born, Elsloo, Geleen, Geulle, Grevenbicht, Limbricht, Munstergeleen, Nieuwstadt, Obbicht en Papenhoven, Roosteren, Schimmert, Schinnen, Sittard, Spaubeek, Stein, Susteren, Ulestraten en Urmond. In latere stukken worden ook Amstenrade en Oirsbeek wel genoemd als behorend tot het betreffende gebied. Hoewel de term Westelijke Mijnstreek incidenteel reeds in 1930 opduikt, krijgt het begrip pas vaste vorm tijdens het voorbereidingstraject van het Streekplan, vanaf 1950.
Op de centrale stad Sittard na, waren de gemeenten die deel uitmaakten van de Westelijke mijnstreek vanouds voornamelijk agrarisch gericht. Dit veranderde radicaal, zo is de algemene overtuiging, bij de aanleg van de Staatsmijn Maurits, tussen 1916 en 1925.
In de lezing zal achtereenvolgens aandacht worden besteed aan de geschiedenis van het begrip 'Westelijke Mijnstreek'; aan de industriële ontwikkelingen in het gebied voor de oprichting van 'de Maurits'; aan de aanleg van het Mauritscomplex en het Stikstofbindingsbedrijf; aan de impulsen tot industrialisatie die van de aanleg van de mijn zijn uitgegaan; en, tenslotte, aan de latere rol die het Industrieschap Westelijke Mijnstreek in de ontwikkeling van de streek heeft gespeeld.
Ernst Homburg(1952) is hoogleraar geschiedenis van wetenschap en techniek aan de Universiteit Maastricht. Hij is voorzitter van de Werkgroep Industrieel Erfgoed Limburg (WIEL) en van de LGOG-SHCL Commissie Geschiedenis van Ondernemingen en het Ondernemen in Limburg (COOL).
Oos Zittesj Hoes ligt aan de Odasingel 659 in Sittard.
Let op! De ingang van de zaal ligt enigszins verstopt aan de achterzijde van het gebouw. Op de Odasingel, staande met het gezicht naar de markering Oda Park, 685-917, gaat U de direct rechts gelegen doorgang in. De ingang van Oos Hoes bevindt zich circa 40 meter verderop aan de rechterzijde. Op de glazen schuifdeur ziet u de tekst 'lezing LGOG' staan.