Middelbare scholieren weten nu of ze geslaagd zijn voor hun eindexamen

14 jun 2023, 19:20 Nieuws
geslaagd vlag vlaggenstok boekentas
CC0

Duizenden middelbare scholieren weten sinds vandaag of ze geslaagd zijn voor hun eindexamen, en dus of ze de vlag met hun rugtas mogen hijsen.

In totaal deden dit jaar bijna 186.000 leerlingen mee. In het vmbo waren dat er bijna 91.000, op de havo’s iets meer dan 55.000 en in het vwo bijna 40.000. Hoeveel leerlingen landelijk zijn geslaagd wordt woensdag nog niet bekendgemaakt, maar pas in het najaar.

Volgende week maandag begint het tweede tijdvak van de eindexamens. Dit is bedoeld voor leerlingen die in het eerste tijdvak niet al hun examens hebben gemaakt of die een examen herkansen. De uitslagen daarvan worden op 6 juli bekend.

Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) kreeg dit jaar een recordaantal klachten binnen over de eindexamens. Het waren er ruim 307.000, tegen 285.700 vorig jaar.

Vertraging door ddos-aanval

Een aantal middelbare scholieren heeft vandaag langer moeten wachten op de uitslag van hun eindexamen dan de bedoeling was. Dat komt door een ddos-aanval op de software Somtoday, die scholen gebruiken om de uitslag vast te stellen. Dat bevestigde het IT-bedrijf Topicus uit Deventer, de eigenaar van Somtoday, na berichtgeving van het AD.

Ongeveer 200 onderwijsinstellingen met in totaal zo’n 650 scholen gebruiken Somtoday. Volgens Topicus hebben vijftien onderwijsinstellingen “later dan onze eigen deadline hun berekeningen kunnen uitvoeren”. Sommige scholen hebben de leerlingen daardoor later kunnen bellen. De getroffen instellingen zitten verspreid over het land. Inmiddels zijn alle examenuitslagen berekend. Of ook alle leerlingen op de hoogte zijn, weet het bedrijf niet, dat is aan de scholen zelf.

Het College voor Toetsen en Examens deelde woensdagochtend de normering voor de eindexamens. “We waren heel vroeg bij elkaar gekomen om de normering in te voeren, zodat scholen vanaf 08:00 uur de berekeningen konden starten. Binnen no-time had 85 procent van onze scholen dat gedaan”, zegt een woordvoerder van Topicus.

In de loop van de ochtend liep het systeem vast. “We moesten om 11:35 uur een aanpassing doorvoeren, dat hadden we gedeeld met de gebruikers. Waarschijnlijk heeft de dader dat gezien. Precies op dat moment kregen we de ddos-aanval. Per seconde kregen we vier miljoen ‘bezoekers’. Onze afweer had daar veel moeite mee. We zien vaker ddos-aanvallen, maar meestal zijn ze kleiner en niet zo goed gepland.”

Door de aanval kon Topicus de software niet meteen aanpassen. Het bedrijf heeft iedereen buiten Nederland geblokkeerd. Ook moesten bezoekers bevestigen dat ze een mens zijn. Daardoor stopte de aanval, maar het zorgde wel voor vertraging.

Topicus weet niet wie de ddos-aanval heeft uitgevoerd en waarom. Volgens het bedrijf is er geen losgeld geëist om de aanval te staken. Het bedrijf besluit later over aangifte.