De gemeenteraad van Sittard-Geleen heeft woensdag unaniem ingestemd met het door het college voorgestelde parkeerbeleid, zoals opgenomen in de Integrale aanpak parkeren.
"Parkeren kost geld, óók als het gratis is". De kosten voor het onderhoud van het 'parkeerapparaat' zullen toch uit gemeentelijke gelden moeten worden betaald. Gratis parkeren zou alleen kunnen wanneer de kosten worden gedekt uit gemeentelijke inkomsten. Dat zou betekenen dat elke inwoner jaarlijks 30 euro meer gemeentebelastingen zou moeten gaan betalen en dat vindt eigenlijk niemand fair tegenover mensen die geen auto hebben en met de fiets of te voet hun boodschappen doen. Bovendien zouden de inwoners zo opdraaien voor de kosten van gratis parkeren door bezoekers van buiten de stad.
De oppositie diende een aantal moties en amandementen in. Het amendement van GroenLinks - gesteund door SP en Stadspartij - om parkeren in de parkeergarage van het Zuyderland ziekenhuis (voorheen Orbis Medisch Centrum) net zo duur te maken als parkeren bij Nettorama (Parallelweg Sittard) en Albert Heijn (Brugstraat Sittard) - 50 cent per uur - haalde het niet. De redenen die wethouder Lebens daarvoor aandroeg waren de eigendomsverhoudingen - de parkeerterreinen bij de genoemde supermarkten zijn niet van de gemeente - en het feit dat een groot deel van de bezoekers van het ziekenhuis geen ingezetenen van deze gemeente zijn. Het tarief voor een uur parkeren in de parkeergarage van het ziekenhuis wordt vanaf 2016 verhoogd van €1,30 naar €1,40 per uur.
De Stadspartij wilde - daarin gesteund door OPA en DNA - dat de eerste twee uur parkeren in de parkeergarage onder de Markt in Geleen ook op zaterdag gratis zouden zijn. Ook dit amendement werd afgewezen, net als het amendement tegen het invoeren van tarieven voor bewonersparkeren van de Stadspartij (met steun van OPA).
De moties tot de heringebruikname van de parkeergarage aan de Groenstraat (ingediend door Stadspartij en OPA) en die om te komen tot differentiatie van de parkeertarieven in de parkeergarage van het Zuyderland ziekenhuis (GroenLinks en SP) sneuvelden eveneens.
Wat betekent het nieuwe parkeerbeleid?
Vanaf 1 september is het verlaagde tarief van € 1 per uur van de baan. Het maximale dagtarief van € 5 en de minimale inworp van 10 cent blijven in stand.
In de parkeergarage onder de Markt in Geleen
kan op werkdagen de eerste twee uur gratis worden geparkeerd, daarna kost parkeren € 1,30 per uur. Op zaterdagen moet gewoon worden betaald. Straatparkeren kost in Geleen eveneens €1,30 per uur.
In Sittard
wordt in de parkeergarages het tweede uur parkeren gratis. Het uurtarief in de parkeergarages wordt € 1,50 per uur. Met de Sittardse ondernemers wordt gesproken over de exploitatie van de parkeergarages en welke rol de ondernemers daarin kunnen vervullen. Straatparkeren in Sittard kost € 1,30 per uur. Hiervan afwijkende locaties zijn het Tempelplein en het Stationsplein (€ 2,60 per uur) en de parkeerplaatsen AH Brugstraat en Nettorama (€ 0,50 per uur). Ook in Sittard blijft het maximale dagtarief 5 euro en de minimale inworp blijft 10 cent.
Bewoners
met een parkeervergunning gaan hiervoor € 75 per jaar betalen en voor de bezoekersvergunning € 100. Het tarief voor een bewonersabonnement bedraagt € 120 per jaar. Het aanvragen van deze vergunningen wordt gedigitaliseerd. Ook wordt het tarief in de Orbisgarage verhoogd naar € 1,40 per uur. Een gehandicaptenparkeerkaart zou volgens de kadernota € 98 moeten gaan kosten.
Belparkeren en Dip&Go
In het najaar voert de gemeente overal het zogenaamde GSM-parkeren (belparkeren) in. De parkeerautomaten op straat worden aangepast en voorzien van de mogelijkheid tot pinbetaling en van 'dip and go', dat is betalen per bankpas zonder pincode in te hoeven voeren. Ook wordt de verouderde parkeerapparatuur in de parkeergarage Hub Dassenplein vervangen, en worden de geplande verbeteringen aan de Odaparking op korte termijn uitgevoerd. Dit betreft onder andere de overkappingen van de entrees.
Het cameraparkeren - parkeerplaats Steenweg in Sittard en Elisabethstraat in Geleen - wordt gestopt.