
De ongeregeldheden rondom de wedstrijd tussen Fortuna Sittard en MVV die op vrijdag 4 oktober in Sittard werd gespeeld en het optreden van politie en ME daarbij hebben tot veel klachten en commotie bij de supporters geleid.
Daarop hebben burgemeester Sjraar Cox, de politie en de Hoofdofficier van Justitie besloten een diepgaand onderzoek te gelasten naar de gang van zaken op die dag. De politie is momenteel nog volop bezig om een beter beeld te krijgen van wat er zich allemaal heeft afgespeeld rondom de ongeregeldheden voor, tijdens en na de wedstrijd.
Men heeft er bewust voor gekozen om de eerste dagen terughoudend te zijn in de communicatie naar buiten in afwachting van de resultaten van een eerste scan.
De berichten in de media doen volgens de politie veelal geen recht aan de bevindingen uit eerste onderzoek. Voor een goede balans in de berichtgeving geeft de politie hieronder nu een eerste reactie.
Gery Veldhuis, politiechef van de Eenheid Limburg: "Uit een globale scan van de feitelijkheden komt grotendeels een ander beeld dan tot nu toe in de media is geschetst. Ik hecht er waarde aan om een tegengeluid te geven na deze scan omdat de eenzijdige berichtgeving in de media mijn medewerkers in een bepaald daglicht zet dat zij niet verdienen. Er is op meerdere plekken met van alles en nog wat naar mijn mensen gegooid, sommigen hebben moeten vechten voor lijfsbehoud."
Gebeurtenissen
Historisch gezien is de thuiswedstrijd Fortuna Sittard tegen MVV Maastricht al jarenlang een beladen derby. In het operationeel veiligheidsoverleg wordt dan ook ruim aandacht besteed aan de preparatie op deze wedstrijd.
Tijdens de fakkeltocht voorafgaand aan de wedstrijd zijn voorgaande jaren vernielingen aangericht en hebben er vuurwerkincidenten plaatsgevonden die leidden tot ernstige ontregeling van de openbare orde.
Tijdens de wedstrijd Fortuna Sittard-MVV in 2012 vond er een bomincident plaats. Drie jaar op rij zijn de gemaakte afspraken met de supporters door hen niet nagekomen. Op basis van dit verleden en actuele informatie wordt besloten om de fakkeltocht dit keer onder begeleiding van de Mobiele Eenheid te zetten op de route naar het stadion.
Tijdens die tocht werd er naar de politie gegooid met kapotgeslagen bierflessen en ander materiaal. De ME besloot om de beschermende kleding aan te trekken en op te treden tegen personen die handelingen uitvoeren die niet getolereerd konden worden zoals trekken aan de teugels van de politiepaarden, niet weggaan na diverse vorderingen etcetera.
In een supportersvak escaleerde de situatie en schoot de politie de suppoosten van de club te hulp. Ook toen werden agenten overlopen en fors bedreigd en moest er versterking komen. De bereden politie heeft een jonge vrouw geraakt welke bleef staan ondanks diverse vorderingen zich te verwijderen.
Er is bij de politie niet bekend dat er ook kinderen zouden zijn geraakt door de paarden, daarover is geen melding of aangifte gedaan. Onze ruiters hebben het ook niet gezien of gemerkt. Er werd met allerlei materieel naar de politie gegooid, er werd zelfs met fietsen naar de bereden politie gegooid.
Er werden enkele charges uitgevoerd om politiemensen te ontzetten. Mensen trokken de broekriem los en sloegen daarmee richting de agenten. Ook het commandovoertuig van de ME werd belaagd. Nadat de rust was teruggekeerd heeft de ME zich teruggetrokken. De politie heeft geen overlast ervaren van de aanwezige MVV-supporters, deze konden veilig vertrekken. Er werden totaal 5 personen aangehouden en er zullen meerdere aanhoudingen volgen.
Onderzoek
Bij de politie zijn momenteel circa 30 klachten binnengekomen en hebben circa 20 mensen aangifte gedaan. Zover nu bekend zijn 3 mensen (geen politiemensen) gewond geraakt (gebroken arm, schaafwonden en kneuzingen). Het onderzoek wordt verder voortgezet. Onderzoek naar het handelen van de politie en onderzoek naar strafbare feiten die zijn gepleegd en de verdachten daarin.
De behandeling van de klachten zal worden getoetst door een onafhankelijke klachtencommissie en de aangiften tegen politiemensen worden niet door de politie zelf maar door het Openbaar Ministerie beoordeeld. De politie wil het verdere onderzoek verder in alle rust doen en zal dan ook momenteel geen verdere mededelingen doen.