Aanstaande maandag vindt in SBO Het Mozaïek de kick-off plaats van het programma Special Heroes. Daarin gaan leerlingen met een beperking in de Westelijke Mijnstreek ervaren hoe leuk sport en bewegen kan zijn, hoe het hun zelfvertrouwen vergroot en hen extra kracht geeft!
Sport- en beweegdeelname blijft achter
Dat sport en bewegen goed voor je is en bovendien een goede invloed heeft op de leerprestaties, zal niemand ter discussie stellen. Maar de praktijk geeft een ander beeld. Zeker als het gaat om de sport- en beweegdeelname van leerlingen met een beperking, want deze is een stuk lager dan van leerlingen zonder beperking.
Leerlingen met een beperking zijn bijvoorbeeld veel minder vaak lid van een sportvereniging. Terwijl juist een sportvereniging een belangrijke rol speelt in de maatschappelijke integratie van kinderen en jongeren met een beperking. Sporten vergroot je zelfvertrouwen en het zorgt voor sociale contacten en vriendschappen.
Doelstelling van Special Heroes*
Het programma Special Heroes wil leerlingen kennis laten maken met een gevarieerd aanbod van sport- en beweegmogelijkheden op school. En vervolgens stimuleren om te gaan sporten bij een van de vele sportverenigingen in de regio.
Dankzij het programma Special Heroes ervaren leerlingen hoe leuk sport en bewegen kan zijn. Ze maken kennis met sport- en beweegactiviteiten die bij hen passen: voetbal, atletiek, dansen, handbal en nog veel meer. In kennismakingsblokken van vier weken organiseren sportverenigingen en –aanbieders sportactiviteiten tijdens de reguliere (gym)lesuren. Per schooljaar worden drie verschillende blokken aan de leerlingen aangeboden.
Aansluitend aan de schooltijd verzorgen sportverenigingen en –aanbieders vervolgens een sportaanbod op school of binnen de vereniging. Op deze manier integreren de leerlingen sneller binnen de sportvereniging. Vaak worden ze ook in groepjes lid van een sportvereniging. Een belangrijke rol daarbij is weggelegd voor de combinatiefunctionaris die zowel de leerlingen als het kader van de sportverenigingen begeleidt. Ook de ouders worden uitvoerig betrokken bij de keuze van een sport en een vereniging.
Geen eenmalig project
Met het project wil men bereiken dat leerlingen structureel meer gaan sporten. Dat betekent dat de aanpak waarmee leerlingen enthousiast gemaakt moeten worden om te gaan sporten, om hen over die drempel heen te helpen, een vast onderdeel moet gaan uitmaken van het beleid van zowel de scholen, het gemeentelijk sportbeleid en dat van de sportverenigingen.
Het traject wordt in opdracht en met subsidie van de Provincie Limburg geïmplementeerd in het totale schoolsportbeleid van het intergemeentelijke samenwerkingsverband Iedereen Kan Sporten Westelijke Mijnstreek**.
* Special Heroes is een samenwerkingsverband van de Stichting Onbeperkt Sportief (voorheen Gehandicaptensport Nederland), Nederlands Olympisch Comité * Nederlandse Sport Federatie (NOC*NSF) en de PO-Raad, met als doel het sporten en bewegen van kinderen en jongeren met een beperking een enorme impuls te geven. Special Heroes wordt momenteel op meer dan 300 scholen in Nederland geïmplementeerd.
** Iedereen kan sporten is een samenwerkingsverband van de gemeenten Beek, Schinnen, Sittard-Geleen en Stein. De partners in dit project zijn Stichting Ecsplore, Sportstichting Sittard-Geleen, Huis voor de Sport Limburg en Provincie Limburg.