Sittard-Geleen, 08-11-2012 | Het is de gemeente en veel inwoners van Sittard-Geleen al langere tijd een doorn in het oog dat op allerlei plekken in de stad evenementen werden aangekondigd op driehoeksborden.
Sittard-Geleen, 08-11-2012 | Het is de gemeente en veel inwoners van Sittard-Geleen al langere tijd een doorn in het oog dat op allerlei plekken in de stad evenementen werden aangekondigd op driehoeksborden.
Regelmatig werden er borden geplaatst zonder dat daarvoor een vergunning was afgegeven, en niet zelden kwam het voor dat door regen afgeweekte affiches of vernielde driehoeksborden het straatbeeld ontsierden.
De gemeente maakt hier met ingang van komend jaar een einde aan door verspreid over de stad in totaal 240 A0-formaat (118 x 84 cm) displays te plaatsen. De displays zijn uniform vormgegeven en zijn tweezijdig te gebruiken. De helft van die displays zal gebruikt kunnen worden door verenigingen en non-profit organisaties, de andere helft kan worden gebruikt voor commerciële doeleinden.
Verenigingen betalen voor het gebruik slechts 58 cent per display per dag en huren een display steeds voor een periode van maximaal tien dagen. Zij dienen zelf zorg te dragen voor de aanlevering van de A0-affiches die in de gehuurde displays geplaatst moeten worden, maar kunnen dat ook laten verzorgen door de firma die de displays exploiteert. De verenigingen zijn straks niet duurder uit dan nu het geval is bij gebruik van driehoeksborden.
De gemeente wil de exploitatie van de displays in concessie geven en verwacht daaruit een jaaropbrengst van 40.000 euro. De concessiehouder verplicht zich tot het beschikbaar houden van 120 displays voor aankondigingen van non-profitinstellingen en verenigingen, en dient er tevens voor te zorgen dat alle nog in de stad aanwezige driehoeks- of andere borden uit het straatbeeld verdwijnen. De huurprijs voor de 120 andere displays zal door de concessiehouder worden bepaald. De aanbesteding van de exploitatie van de nieuwe displays moet nog plaatsvinden.
Het voordeel van deze oplossing is enerzijds dat een halt wordt toegeroepen aan de wildgroei van driehoeks- en andere borden. Die zijn straks niet meer toegestaan. Anderzijds wordt door het inschakelen van een concessiehouder ook enige deregulering doorgevoerd: om een programma-affiche langs de wegen geplaatst te krijgen hoeven dan geen aparte vergunningen meer te worden aangevraagd en zijn dan ook geen leges meer verschuldigd.
Verder wil de gemeente het gebruik van grote reclameborden die in weilanden langs de weg worden geplaatst zoveel mogelijk tegengaan. Per kern - dus niet per vereniging - wil men maximaal eenmaal per jaar een uitzondering maken. Tenslotte gaf wethouder Peter Geenen (CDA, stedelijke ontwikkeling, mobiliteit en communicatie) aan dat aan drie invalswegen in Sittard, Geleen en Born grote elektronische borden worden geplaatst waarop bezoekers middels berichten kunnen worden geattendeerd op een evenement of activiteit die in de gemeente plaatsvindt.