Waterschap Limburg schaalt crisisstaf op

01 jan 2024, 8:00 Nieuws
hoogwater in de maas
SGN

Vanwege de langdurige natte periode waarin Limburg zit, de neerslag die vanaf medio volgende week wordt voorspeld en de waterstand van de Maas schaalt Waterschap Limburg de crisisstaf op naar coördinatiefase 2.

De waterafvoer van de Maas gaat volgens de laatste berekeningen naar 1700 tot 1800 kubieke meter per seconde bij Maastricht. Daarnaast gaat er de komende dagen volgens de huidige inzichten rond de 50 millimeter regen vallen. Door regen zal ook het water in de Roer en de Geul in Zuid-Limburg stijgen, aldus het schap.

Verder roepen Waterschappen in het hele land op om niet op zomerkades en taluds langs rivieren en beken te gaan wandelen, nu die mogelijk even droogvallen omdat de waterstand zakt. Het gaat weer regenen en het waterpeil in de grote rivieren stijgt opnieuw. Lopen of parkeren op doorweekte kades en oevers veroorzaakt schade, waardoor dijken bij een volgend hoogwater zouden kunnen bezwijken, legt waterschap Vechtstromen uit.

Kijken naar de hoge waterstanden is in deze kerstvakantie een zeer populair uitstapje. Kijkers zijn echter alleen op de verharde wegen welkom, aldus waterschap Rivierenland. Parkeren in de doorweekte bermen wordt ook afgeraden. Dat veroorzaakt niet alleen schade, een auto kan ook vast komen te zitten in de klei. Veel gemeenten hebben al waarschuwingsborden langs dijkwegen geplaatst.

Nu het water overal zakt hebben dieren in de uiterwaarden even wat meer ruimte. Ook voor hun rust willen de schappen niet dat bezoekers in de eerder nog overstroomde gebieden gaan lopen. Natuurbeheerders hebben sommige gebieden langs de rivieren afgesloten voor de rust van de dieren.

Veel waterschappen handhaven maatregelen als extra inspecties, sluiten van coupures in dijken en openen van stuwen omdat het in de loop van deze week weer hoogwater gaat worden.