
Tijdens de Nationale Herdenking op 4 mei wordt op tal van plaatsen in Nederland iedereen – burgers en militairen – herdacht die in het Koninkrijk der Nederlanden of waar ook ter wereld zijn omgekomen of vermoord sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, in oorlogssituaties en bij vredesoperaties.
Het Oranjecomité Sittard organiseert die dag om 19:00 uur een oecumenische herdenkingsdienst in de kapel van de Liefdezusters van het Kostbaar Bloed aan de Plakstraat. Aansluitend wordt onder begeleiding van Stadsschutterij St. Rosa in een stille tocht vertrokken naar de Markt.
Daar leggen vertegenwoordigers van onder meer het gemeentebestuur en het Oranjecomité een krans bij het Algemeen Oorlogsmonument. Vervolgens vertrekt men in stille tocht naar de algemene begraafplaats aan de Lahrstraat. Daar vindt onder auspiciën van het Oranjecomité stipt om 20:00 uur een indrukwekkende herdenkingsdienst plaats als op datzelfde moment onder leiding van Koning en Koningin plaatsvindt op de Dam in Amsterdam.
De plechtigheid wordt afgesloten met een rondgang langs de graven van de oorlogsslachtoffers en verzetshelden.
Met ingang van 2014 is op initiatief van de Burgemeester van Sittard-Geleen ook de jeugd bij deze plechtigheid betrokken. Opdat we niet vergeten is het van het grootste belang om jongeren en hun ouders actief bij de herdenking te betrekken. Dat wordt bereikt door elk jaar een basisschool de opdracht te geven om zorg te dragen voor een Kindermonument.
Dit jaar zorgt de Stadssjool voor het Kindermonument. De leerlingen hebben samen met professionals een theaterstuk gemaakt rond het thema ‘waarvoor wil jij je stem laten horen?’ Na 4 mei wordt het Kindermonument vastgelegd als ‘monument’ voor de toekomst. "Het is een eer om als school het Kindermonument te mogen maken. Op deze manier wordt het besef en de waarde van de 4 mei-herdenking in de toekomst voortgezet en gedragen", zegt burgemeester Sjraar Cox.
Binnen de gemeente vinden op 4 mei meerdere herdenkingsplechtigheden plaats.
Geleen Lindenheuvel
Op de Bloemenmarkt in Geleen-Lindenheuvel start de plechtigheid om 19:50 uur bij het herdenkingsmonument.
Grevenbicht
In Grevenbicht is een breed herdenkingsprogramma opgezet dat om 19:00 uur begint in de aula van de basisschool Pastoor Franck. Na de bezinningsbijeenkomst aldaar met het voorlezen van de namen van hen die voor ons gevallen zijn, vindt er een Stille Tocht plaats. Voorafgegaan door het tamboerkorps Broederschap Schutterij van het Heilig Kruis gaat deze tocht eerst naar het R.K. Kerkhof in Papenhoven, waar een krans wordt gelegd op het graf van Jacq Cramers. Vervolgens trekt men naar de Protestantse Begraafplaats aan de Heilig Kruisstraat, waar kransen worden gelegd op de graven van J. Hogenbirk, A. Barnes en R. Payne. Vandaar gaat de stoet tenslotte naar het Joods Monument in de Weidestraat, waar de herdenking wordt afgesloten met het zingen van het Wilhelmus.
Born
16:00 - 17:00 uur aan het monument bij de sluis.
Obbicht
18:00 - 20:30 uur, kranslegging bij Joods monument aan Langs de Beek en bij het monument aan de Brugstraat
Einighausen
19:30 - 20:15 uur, kerkhof van Einighausen bij nieuwe oorlogsmonument. De negen oorlogsslachtoffers van Einighausen worden herdacht en er wordt een krans gelegd.




