Vragen gob over grondwatervervuiling DSM

15 apr 2022, 14:00Nieuws
uitzicht op chemelot vanaf puth
SGN
In een deel van de wijk Lindenheuvel is sprake van een historische grondwatervervuiling, die afkomstig is van het DSM-terrein/Chemelot.
Pas recent werd duidelijk dat het advies om geen opgepompt grondwater voor drenken c.q. consumptie te gebruiken niet (meer) bekend is bij inwoners en andere betrokkenen en dat dit advies ook niet meer actief wordt uitgedragen.
In Dagblad De Limburger van 14 april 2022 laten milieugezondheidskundige Cindy Gielkens en milieu-chemicus Joop Harmsen van de GGD weten dat het gebruiken van het grondwater onder Stein en een deel van Sittard-Geleen voor drenken van vee of voor consumptie wel degelijk een gevaar kan zijn voor de volksgezondheid.
Vanwege de onrust die dit oproept in de samenleving stel raadsfractielid Roy Breidenbach namens politieke groepering gob een aantal vragen aan het College van B&W.
In de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw hebben rapporten van DSM ter inzage gelegen over de grondwatervervuiling die afkomstig is van het DSM-terrein. De gob-fractie vraagt of het College op de hoogte is van deze rapporten en de plannen van aanpak die daarop zijn gebaseerd, welke maatregelen al zijn uitgevoerd en wat de stand van zaken is ten aanzien van deze vervuiling.
De gob-fractie wil dat er zo snel mogelijk brede publiekscommunicatie en voorlichting moet komen om de betrokken inwoners van Sittard-Geleen en Stein over de grondwaterproblematiek te informeren en vraagt zich af waarom er enkel een advies geldt het grondwater niet te gebruiken en geen verbod. Ook wil de fractie weten of en welke maatregelen er zijn getroffen om de huidige gebruikers van grondwater adequaat te informeren en te begeleiden bij problemen in hun bedrijfsvoering en of alle - ook de kleine gebruikers die niet in de provinciale registratie van grondwatergebruik vallen bij de gemeente in beeld zijn.
Verder vraagt de fractie welke de taken, verantwoordelijkheden en aansprakelijkheden van gemeente, GGD, DSM, Waterschap en provincie inzake grondwatergebruik voor consumptiedoeleinden hebben en hoe het College van B&W de inwoners van het gebied met vervuild grondwater op het grondwatergebruiksadvies gaat wijzen.
loading

Loading articles...

Loading